XRP community maakte het verschil in Ripple rechtszaak

De jarenlange rechtszaak tussen Ripple en de Amerikaanse beurswaakhond SEC is eindelijk voorbij, maar de nasleep blijft interessant. Volgens cryptojurist John Deaton heeft de zogeheten “XRP Army”, oftewel de community van trouwe XRP-houders, een doorslaggevende rol gespeeld in de uitkomst van de zaak.

Een slepende strijd sinds 2020

De SEC spande in 2020 een rechtszaak aan tegen Ripple. Het bedrijf zou de XRP-token hebben verkocht als een niet-geregistreerd effect. Na jaren van heen en weer procederen oordeelde rechter Analisa Torres in 2023 dat sommige verkopen inderdaad als effect konden worden gezien, maar dat dit niet voor alle XRP-tokens gold.

Daarmee was de zaak in augustus 2025 definitief afgesloten, toen beide partijen afzagen van verdere hoger beroep.

De kracht van de community

Volgens Deaton kan niemand nog ontkennen dat de XRP-houders het verschil hebben gemaakt. Hij noemt het “conclusief bewijs” dat hun inspanningen invloed hadden op de uitspraak.

Deaton verzamelde duizenden verklaringen van XRP-bezitters en diende zelf een amicus brief in, een officieel document waarin hij de belangen van de community verdedigde. De rechter verwees zelfs naar deze stukken in haar uiteindelijke beslissing.

Ripple’s eigen juridische topvrouw, Deborah McCrimmon, bevestigde dit in een podcast. Volgens haar bracht de inzet van de XRP Army duidelijkheid: de zaak ging niet alleen om Ripple, maar raakte honderdduizenden gewone beleggers.

Bovendien speurden communityleden vrijwillig naar oude toespraken en documenten van de SEC, materiaal dat normaal gezien duizenden dollars aan advocatenwerk zou kosten.

Een inspiratiebron

Deaton benadrukt dat het vaak lijkt alsof één persoon geen verschil kan maken. “Maar één persoon kan wél anderen inspireren, en samen kun je geschiedenis schrijven,” zegt hij. Dat is precies wat er gebeurde: de XRP Army lobbyde, tekende petities en voerde acties op sociale media, jaar na jaar.

Het vonnis had directe gevolgen voor de koers van XRP. In juli 2023 schoot de prijs met 72 procent omhoog, van 0,47 naar 0,81 dollar. Later, toen duidelijk werd dat de zaak echt tot een einde kwam, bereikte de munt zelfs een piek van 3,35 dollar, al zakte die stijging daarna weer wat weg.

De rechtszaak laat zien dat niet alleen grote bedrijven en toezichthouders invloed hebben op de cryptowereld. Ook een hechte community kan, met genoeg inzet en vasthoudendheid, een verschil maken.

Mis nooit meer wat in crypto

Maak BLOX nieuws je crypto voorkeursbron in Google

Voeg BLOX toe aan Google

Jerrymie Marcus komt uit de journalistiek en gelooft dat crypto de wereld kan verbeteren. Dat ondervond hij jaren geleden toen hij binnen een minuut waarde verzond naar zijn Indonesische familie. Bekend van o.a. Emerce, VPRO en EUclaim.