De noodzaak voor Plan ₿ (deel 1): DNB bereidt banken voor op correctie huizenmarkt
Bitcoin en de wereldeconomie zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. De cryptomunt is namelijk ontwikkeld als tegenreactie op de economische crisis van 2008. Voor velen dient bitcoin daarom als Plan ₿.
Op dit moment lijkt het economisch goed te gaan, maar steeds meer tekenen wijzen op een nieuwe recessie. Vanaf vandaag lichten we daarom elke dinsdag een onderwerp uit de macro-economie toe. Opdat we niet vergeten waarom bitcoin ontwikkeld is.
We trappen af met de huizenmarkt. De Nederlandsche Bank (DNB) heeft namelijk een bijzondere maatregel getroffen.
Meer van deze reeks?
- Deel 1: Correctie in de huizenmarkt
- Deel 2: Waarom sparen niet meer loont
- Deel 3: Wanneer knapt de obligatiebubbel?
- Deel 4: Wanneer stopt Quantative Easing?
Banken moeten meer reserves aanhouden voor hypotheken
Nederlandse banken moeten drie miljard euro meer aan kapitaal aanhouden voor hypotheken. Dat maakte DNB vandaag bekend in een persbericht. De maatregel staat gepland voor het najaar van 2020, voor een periode van twee jaar.
Deze maatregel is niet niks, het vormt een van de pijlers om banken beter bestand te krijgen tegen een eventuele crisis. Internationaal spelen er veel zaken die een nieuwe economische crisis kunnen veroorzaken. Denk bijvoorbeeld aan het consequent bijdrukken van geld (kwantitatieve verruiming) en de negatieve rente. Ook politieke spanningen, zoals de Brexit en de handelsoorlog tussen de VS en China spelen mee.
In Nederland is de huizenmarkt een sluimerend probleem. Volgens de DNB bestaat de kans dat er in de nabije toekomst een correctie komt van de huizenprijzen.
Er is sprake van overwaardering, op dit moment zijn huizen in verhouding te duur. Gemiddeld stijgen de prijzen van huizen met acht procent per jaar. Het toppunt was misschien nog wel dit rijtjeshuis in Amsterdam van 1,5 miljoen euro. De reactie van de makelaar? “De prijs is marktconform.” Tja.
De huizenprijzen stijgt volgens DNB sneller dan de Nederlandse inkomens. De verhouding tussen de prijs van een huis en het inkomen wordt daardoor steeds schever. Veel schever dan tijdens de vorige piek in de huizenmarkt. Kopers nemen steeds meer risico met hun hypotheek en de hypotheekschuld wordt steeds hoger.
Dit probleem speelt zich af in de luwte, maar is wel ontzettend belangrijk. De maatregel van DNB moet een eventuele nieuwe economische crisis verlichten. Of dat deze keer gaat lukken?
